صبحانه-تغذیه-کودک

برنامه‌ریزی تغذیه‌ای در ۱۰۰۰ روز اول زندگی

برنامه‌ریزی تغذیه‌ای برای ۱۰۰۰ روز اول زندگی که ۲۷۰ روز آن در دوره بارداری است، اهمیت زیادی دارد؛ به عبارت دیگر نوع تغذیه در سال‌های اول و دوم زندگی نقش تعیین کننده‌ای در سلامت افراد در سنین بزرگسالی ایفا می‌کند.

راه‌های زیادی برای پیشگیری از بروز چاقی و اضافه وزن وجود دارد که تغذیه سالم از ابتدای تولد و یا حتی پیش از تولد از مهمترین‌هاست. تغذیه یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای پیشگیری در بزنگاه‌های زندگی است که قبل از بارداری، دوران بارداری و سال اول و دوم زندگی از موثرترین زمان‌هاست.

با ترویج فرهنگ و سبک تغذیه سالم می‌توان به سهولت از بروز چاقی و بیماری‌های ناشی از آن در سطح جامعه پیشگیری کرد؛ این درحالیست که متاسفانه کمپانی‌های بزرگ تجاری مباحث را به جای پیشگیری به سمت تشخیص و درمان پیش می‌برند تا از طریق فروش دستگاه‌ها و داروهای مرتبط با زیبایی و لاغری بر ثروت و قدرت خود بیفزایند؛

درحالی که با ترویج فرهنگ پیشگیری می‌توان با کم‌ترین داده بهترین خروجی را از نظر حفظ سلامتی و توانمندی جامعه کسب کرد.
اگر یک هزارم هزینه و بودجه تشخیص و درمان را به امر پیشگیری و ارتقای سواد سلامت جامعه اختصاص می‌دادیم، وضعیت سلامت جامعه اینگونه نبود.

چاقی مادر بسیاری از بیماری‌هاست و به طور خزنده پیش رفته و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر است، تا جاییکه ۸۰ درصد هزینه‌های درمان نیز در این حوزه به بیماری‌های غیرواگیر اختصاص می‌یابد. با ترویج فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی می‌توان ضمن جلوگیری از هدررفت میلیاردها دلار برای واردات دارو و ابزار لاغری، از بروز بسیاری از بیماری ها نیز پیشگیری کرد.

رعایت تناسب در خوردن یعنی رعایت تناسب در میزان و نوع غذا با جنس، سن و وضعیت فیزیولوژیک فرد؛ تعادل در دریافت غذا یعنی دریافت ریزمغذی‌ها و درشت مغذی‌ها در حد نیاز فرد و سوم رعایت تنوع در تغذیه، سه اصل طلایی تغذیه است که در کنار فعالیت بدنی مناسب، به ارتقای سلامت فرد منجر می‌شود.

سکه سلامتی دو رو دارد که یکی تغذیه متناسب، متعادل و متنوع و دیگری فعالیت بدنی متناسب با جنس، سن و وضعیت فیزیولوژیکی است. این اصول باید از کودکی رعایت شود. یکی از مسایلی که در این زمینه مورد توجه قرار نمی‌گیرد سبک زندگی غلط در برخی خانواده‌هاست که باعث نابودی ساعت بیولوژیکی کودکان شده و در رشد آنان تاثیرگذار است. به عنوان نمونه بیدار بودن کودکان تا ساعات پایانی شب و تماشای تلویزیون نه تنها روند رشد آن‌ها را به تاخیر می‌اندازد بلکه یادگیری، یادآوری و جهش‌های فکری آن‌ها را نیز مختل می‌کند.

منبع: دکتر ضیاالدین مظهری، متخصص تغذیه/ ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.