سواد خواندن درک مطلب ریاضی

کتاب‌های سواد خواندن چه کمکی به درس ریاضی می‌کند؟

ریاضی دانش‌آموزان ایران خوب است، اما …

یک حکم غلط در جامعه جاری‌ست که بچه‌ها از ریاضی خوششان نمی‌آید یا در ریاضی ضعیف هستند.
به همین دلیل والدینِ نگران همه‌ی هم و غم خود را روی تقویت درس ریاضی فرزندشان می‌گذارند.

در حالی که قضیه چیز دیگری‌ست و نمی‌دانند. به داستان زیر توجه کنید:

احمد کلاس چهارم دبستان است. مادرش او را برای خرید چند قلم کالا به سوپری سر کوچه می‌فرستد: «این اسکناس ده هزارتومانی را بگیر، دو کیلو قند بخر که کیلویی ۲۱۰۰ تومان است. سه‌تا بستنی پانصدتومانی بگیر. یک دفتر دو هزار تومانی و یک بسته کبریت دویست تومانی». احمد بسرعت می‌رود و جنس‌ها را به ممدآقا می‌گوید. او هم اجناس را در زنبیل احمد می‌گذارد (زنبیل می‌برند که کیسه‌ی اضافی نگیرند) و یک دو هزار تومانی هم به احمد می دهد. اما احمد درجا اعتراض می‌کند.
– صدتومان دیگر باید لطف کنید. دو کیلو قند می‌شود چهار و دویست، با سه …
ممدآقا این‌بار با ماشین حساب جمع می‌کند، معذرت می‌خواهد و یک صدتومانی هم به احمد می‌دهد.

در خانه مادر احمد یکی از بستنی‌ها و دفتر را به اضافه همان صدتومانی به احمد می‌دهد و او را بخاطر دقتش تشویق می‌کند. بعد پدر احمد تصمیم می‌گیرد این خاطره را به روش درسی ثبت کند. به احمد می‌گوید بیا این مساله را حل کن: روزی یک نفر که اسکناسی ده‌هزارتومانی داشت، دو کیلو قند ۲۱۰۰ تومانی خرید و سه تا بستنی … و حالا چقدر برایش مانده است؟

احمد یک ربع بر و بر به مساله و کلمات و اعداد نگاه می‌کند، حاصل کار فقط دو سه خط بی‌ربط است و یک تکه بستنی که روی همان دفتر می‌افتد؟

به نظر شما چرا این‌طور است؟

جواب ساده است. چون ریاضی بچه‌ها خوب است. مسائل را اگر شفاهی گفته شوند، می‌فهمند و حل می‌کنند. اما سواد خواندنشان کم است. سواد خواندن با روخوانی فرق دارد. احمد در این‌جا می‌تواند متن را بخواند اما چشمش و ذهنش در درک ارتباط میان کلمات و جملات و از آن مهم‌تر در درک ارتباط میان کلمات و اعداد و علائم ضعیف است.

او در خواندن ضعف دارد. نه ریاضی. نه حتی در روخوانی

کار با کتاب‌های سواد خواندن اگر با دقت انجام شود، در مدت کوتاهی به افزایش درک مفاهیم ریاضی و درک مفاهیم درس علوم منجر می‌شود.

سیدرضا تهامی

کتاب های سواد خواندن را اینجا مشاهده کنید. کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.